Przejdź do treści

Pierwszy dzień szkoły

  • przez

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole, aby uczynić ten moment jak najmniej stresującym i jak najbardziej pozytywny?

1. Rozmawiaj z dzieckiem

Przed pierwszym dniem w szkole, porozmawiaj z dzieckiem o tym, czego może się spodziewać. Opowiedz mu, jakie będą tam zajęcia, nauczyciele i inni uczniowie. Odpowiadaj na pytania i rozwiej ewentualne wątpliwości.

2. Przygotuj razem wyprawkę

Zadanie przygotowywania wyprawki może być dla dziecka ekscytujące. Razem wybierzcie przybory szkolne, może pomóc w budowaniu poczucia oczekiwania na nową przygodę.

3. Przyjrzyj się rutynie

Rozpocznij dostosowywanie codziennej rutyny, która będzie obowiązywać w trakcie szkoły. Zadbaj o regularne godziny snu, posiłków i czasu na naukę oraz zabawę.

4. Znajdź nowych przyjaciół

Jeśli wiesz, że w klasie dziecka będzie ktoś z jego znajomych lub kolegów z przedszkola, to postaraj się, aby te dzieci mogły razem zacząć nowy etap.

5. Poznaj nauczyciela

Jeśli to możliwe, spotkaj się wcześniej z nauczycielem dziecka. To pomoże zarówno tobie, jak i dziecku, poznać osobę odpowiedzialną za klasę i zdobyć pewność, że jest w dobrych rękach.

6. Stwórz pozytywne podejście

Opowiadaj dziecku o pozytywnych aspektach szkoły – jakie ciekawe rzeczy będzie mogło się tam nauczyć, jakie nowe przygody czekają. Pomóż mu zrozumieć, że szkoła to kolejny etap rozwoju i nauki.

7. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa

W dniu rozpoczęcia szkoły, postaraj się być spokojny i pozytywny. Daj dziecku poczucie bezpieczeństwa, mówiąc mu, że wszystko będzie dobrze. Możesz wspólnie wybrać się do szkoły i pomóc mu oswoić się z nowym otoczeniem.

8. Pozytywne pożegnanie

Jeśli dziecko jest zdenerwowane, unikaj długiego i dramatycznego pożegnania. Lepiej krótko i pozytywnie podkreślić, że wrócisz po niego po szkole.

9. Daj czas na adaptację

Pierwsze dni w szkole mogą być trudne, ale większość dzieci szybko się adaptuje. Daj im trochę czasu, aby przyzwyczaiły się do nowej rutyny i środowiska.

Napisz do nas

SEKRETARIAT
tel. 504 737 989
poniedziałek – piątek 8:00 -16:00
sekretariat@wieliczkamontessori.pl

REKRUTACJA
tel. 504 737 989
poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
rekrutacja@wieliczkamontessori.pl

DOŁACZ DO ZESPOŁU WMS
tel. 539 325 066
team@wieliczkamontessori.pl

Znajdź nas